Význam ranné péče o zuby u dětí

Kdy začít čistit?

Čistit byste měly začít od té doby, kdy u dítěte objevíte první zub. Pečlivé maminky mohou začít s ústí hygienou i u bezzubých dětí. Tato hygiena se provádí formou utírání dásní něčím vlhkým, nejčastěji bavlněným hadříkem.

Jak začít?

Nejprve nechte dítě, aby si kartáček samo osahalo, prozkoumalo ho rukou i ústy, na dítě v tomto ohledu v žádném případě nepospíchejte. Povídejte si s ním o čištění zoubků, klidně si vymyslete i nějakou říkanku. Malé děti do cca 1 roku si zuby samy čistit neumí, takže tady bude zapotřebí asistence rodičů. Zuby malých dětí není nutné čistit zubní pastou. Postačí pouhé čištění vodou.

Zubní pastu začněte používat až v tom případě, kdy jí dítě zvládne samo vyplivnout. Sladká chuť pasty bude „bonus“. Ale stále je to jen pasta, ne jídlo. Dávkujte pastu ve velikosti zrnka rýže. Pro dítě volte měkký zubní kartáček. Troufnu si říci, že od 2 let si dítě může zoubky začít postupně čistit samo. Nejdříve čistěte společně, dítě okouká vaše pohyby rukou, říkejte si kam posunout kartáček, povídejte si strany. Od 5-6 let věku může dítě přejít na pastu „dospěláckou“. Zde si dávejte pozor na dávkování, raději ze začátku připravujte pastu samy, neboť mnoho fluoru tělu škodí. Mějte stále na paměti, že je nutné i u starších dětí (doporučuje se do 8 let věku) zuby dočišťovat. Pokud je již vaše dítě dostatečně vyspělé na to, že zvládá obsluhu zubního kartáčku, pak můžete přejít i k užívání zubní nitě. Čištění zubní nití provádějte zásadně vy, aby si dítě dásně nepoškodilo.

Jak čistit zubní nití?

Budete potřebovat asi 40 cm dlouhý provázek, který natočíte na prostředníčky obou rukou. Opatrně vsuňte nit mezi zoubky dítěte. Stáhněte dolů k dásni, obejměte zub a pracujte jemným stíravým pohybem směrem nahoru a dolů po celé korunce zubu. Na každou mezeru použijte čistý kousek niti.

Prevence zubních kazů u dětí

Nezapomínejte u dětí na prevenci. Dítě se musí přihlásit k dětskému zubnímu lékaři do 1 roku věku. Pozor také dávejte na cukry, protože tvorba zubního kazu je díky cukru mnohem snazší. Po večerním čištění zubů už by dítě nemělo nic jíst.

Tvorba webových stránek: Webklient