Kousnutí od mravence a jak ho léčit?

Stalo se vám, že vás kousl či štípl mravenec a v zasaženém místě se vám vytvořil otok? Naskočila vám vyrážka? Žádný strach, jedná se o takzvanou lokalizovanou kopřivku, ke které dochází po štípnutí hmyzem. Existuje několik různých reakcí, jak tělo na zásah od mravence zareaguje, v dnešním článku si krátce rozebereme každou z nich.

Lokální reakce

Lokální (místní) reakce je nejběžnější formou alergické reakce po kousnutí hmyzem. Otok v místě zásahu je pouze lokální, projevy jsou v podobě svědění, zčervenání či vytvoření pupenů v místě bodnutí. Tato alergická reakce zmizí do 24 hodin.

Rozsáhlá lokální alergická reakce

Jedná se o větší alergickou reakci než v předchozí variantě. Projevy jsou totožné s tím rozdílem, že projevy nezmizí za den, ale přetrvávají více než 24 hodin. Také otok může být větší než v místě bodnutí (i více než 8 cm).

Mírná systémová reakce

Mírná systémová reakce zasahuje už také do orgánových systémů. Další projevy jsou často spojeny s dýchacím ústrojím či s trávicí soustavou. Jedná se o alergickou reakci, která je doprovázená velkým svěděním kůže, výrazným zarudnutím, nevolností, průjmem či bolestmi v oblasti břicha.

Těžká systémová reakce

Jedná se o nejvyšší stupeň alergické reakce na bodnutí hmyzem. Vyznačuje se klinickými projevy ve více jak 2 orgánových systémech. Alergická reakce tohoto typu často zasahuje také do kardiovaskulárního systému.

Tvorba webových stránek: Webklient