Jak přežít dlouhou cestu autem s dětmi

S létem přichází příjemný čas dovolených a prázdninové pohody, na druhou stranu ale také dlouhé cesty autem do zahraničí k moři či na hory. Máme pro vás několik tipů, jak s dětmi několikahodinové cesty autem přežít a nezešílet.

Sbalte si „zábavu“

Dnes se nabízí nepřeberné množství hraček a pomůcek, které vám dlouhé cestování zpříjemní. Menší děti ocení například Albi tužku, kterou ideálně propojte se sluchátky, abyste nemuseli poslouchat hodiny dokola stejné dětské písničky. Starším dětem můžete koupit mp3 přehrávač s audioknihami nebo si nějaký zajímavý příběh můžete pustit i všichni společně. Některé děti si rády čtou, jiné zpívají. Zkuste zkrátka v autě vytvořit prostředí ke hře a užít si společný čas.

Zvolte vhodné oblečení

Obrovský vliv na pohodlí má také správně vybrané oblečení na cestu. Typické dívčí oblečení můžou být ne příliš těsné legíny a volné tričko, v případě velkého vedra zvolte klidně vzdušné šaty z přírodních materiálů, jako je len či bavlna. Teplákové kraťasy a bavlněné tričko jsou zase nejlepší volbou v případě oblečení pro chlapce. Do tašky také vezměte ponožky a lehkou mikinu, pokud by děti chtěly pospávat v klimatizovaném autě.

Klimatizace s mírou

V třicetistupňových vedrech nelze cestovat s vypnutou klimatizací, ale rozhodně byste ji měli používat s citem, abyste nedojeli k moři třeba se zánětem dutin. Pokuste se tedy uvnitř auta udržovat teplotu maximálně o šest stupňů nižší, než je teplota vzduchu venku.

Svačinky a nevolnost

Pokud vaše dítě netrpí na nevolnosti z jízdy, můžete se zabavit také různými drobnými svačinkami, jako je ovoce, křupky či oříšky. Děti trpící na nevolnost v autě by se naopak v průběhu jízdy moc krmit neměly, na druhou stranu žvýkání žvýkaček, cucání bonbónů či hroznového cukru pomůže nevolnosti předcházet.

Plánujte přestávky

Zkuste si cestu dopředu lehce rozplánovat a k odpočinku si nevybrat obyčejné parkoviště u benzínové pumpy, ale klidně z dálnice na chvilku sjeďte a zastavte se na nějakém hezkém dětském hřišti, u jezera nebo v parku, kde se mohou děti proběhnout a trošku se vybít. Cesta bude možná o něco delší, ale rozhodně také pohodovější.

Tvorba webových stránek: Webklient